Valahia Üniversitesi Targoviste

Prahova Doğa Bilimleri Müzesi

Targoviste Tarih Müzesi

 

Valahia Üniversitesi Targoviste

Elektrik Mühendisliği, Elektronik ve Bilgi Teknolojileri Fakültesi / Öğretmen Eğitimi Bölümü
Prof. Gabriel Gorghiu (ggorghiu [at] gmail.com)

Targoviste, Romanya’da bulunan Valahia Üniversitesi 9 fakülte (3-4 yıllık uzun dönemli programlar), 4 bölüm, 32 lisans derecesinde uzmanlaşma, 33 yüksek lisans programı, 6 doktora alanı ve 33 üniversite sonrası uzmanlık programı ile 22 yaşında bir devlet üniversitesidir. Şuan 18 farklı bölümde çalışan 303 tam zamanlı ve 82 yarı zamanlı akademik personeli ile yaklaşık 7,200 öğrenciyi eğiterek rehberlik etmektedir. 

 

Prahova Doğa Bilimleri Müzesi

www.muzbioph.ro 

Romanya’nın Güney-Muntenia bölgesinde bulunan Prahova Doğa Bilimleri Müzesi canlı varlıkları ve cansız materyalleri koruyan, müze salonlarında organize edilen özel eğitim oturumlarıyla halkı eğitmeyi amaçlayan özel bir kültür enstitüsüdür. Temel odağı bilimsel konular ile bilim ve bilimin günlük yaşamdaki önemine karşı ilgi uyandırmaktır. Ploieşti, Bucov, Sinaia, Slănic, Cheia, Vălenii de Munte ve Plopeni’de bulunan 7 bölümden oluşmaktadır.

 

Targoviste Tarih Müzesi (Targoviste  “Curtea Domnească” Ulusal Müzesi)

www.curteadomneascatargoviste.ro 

Targoviste Tarih Müzesi Dâmboviţa ilinin bilimsel ve kültürel köklerini kullanarak geliştirmeyi ve yaygınlaştırmayı amaçlamaktadır. 11 Mayıs 1967’de açılan müze 19. yy’ın ikinci yarısından kalma bir binada bulunmaktadır. Aslen müze bölgenin tarihine ilişkin kalıcı ve dönemsel sergilere ev sahipliği yapmaktadır. İnsan Evrimi (Yontmataş Devri’nden itibaren) ve Teknolojinin Gelişimi müze uzmanları tarafından geliştirilmiş bazı konu başlıklarına örnektir.