Bologna Üniversitesi

Palermo Üniversitesi

Balì Müzesi

 

Bologna Üniversitesi

Kimya Bölümü 
Fizik ve Astronomi Bölümü
Prof. Margherita Venturi

Bologna Üniversitesi Batı dünyasındaki en eski üniversite olmakla beraber 80.000’den fazla öğrencisiyle İtalya’nın en büyük üniversitelerinden biridir. Kimya Bölümü “G. Ciamician” ile Fizik ve Astronomi Bölümü kimya ve fizik eğitiminin,  ulusal ve uluslararası seviyede yayılım ve araştırmanın mükemmeliyetini temsil eden enstitülerdir. PLS (Bilimsel derece planı) gibi İtalyan projelerinde yer alan her iki bölüm de ortaöğretim öğrencilerini yönlendirmeyi, öğretmen işbirliğini ve eğitimini geliştirmeyi ve bilim kültürünü yaymayı amaçlamaktadır.

 

Palermo Üniversitesi

Biyoloji, Kimya ve Eczacılıkta Bilim ve Teknoloji Bölümü 
Prof. Michele A. Floriano

Palermo Üniversitesi’nde bulunan STeBiCeF Bölümü bir eğitim ve araştırma yapısıdır. Bu bölüm Biyoloji, Kimya ve Eczacılık bilimlerinde lisans ve yüksek lisans dereceleri sunmaktadır. Bu disiplinlerdeki araştırmaların çeşitli yönlerine katılan yaklaşık 120 personel bulunmaktadır. Eğitim Araştırma Grubu yenilikçi eğitim araçları geliştirme ve ortaöğretim öğretmenlerinin eğitimi gibi konuları ele almaktadır.

 

Balì Müzesi

www.museodelbali.it 

Saltara’da bulunan Balì Müzesi, 35 etkileşimli istasyon içeren sergisiyle, bir optik gökevi ve ana yansıtmalı teleskobu, güneş teleskopları ve hatta 2.5 m çapında küçük bir radyo-teleskobu bulunan modern astronomik gözlemeviyle çağdaş bir bilim müzesidir.